Kurulan 50 milyon dolarlık fonla ilgili TKYB Genel Müdürü Öztop’tan ilk açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.’nin ana yatırımcıları olduğu, Türkiye Kalkınma Fonu tarafından yönetilecek ve fonların fonu yapısı ile yalnızca piyasadaki girişim sermayesi ve özel sermaye fonlarına yatırım yapacak “TKYB Üst Fonu” 50 milyon ABD dolarlık ilk kapanış büyüklüğü ile kuruldu. Fonun önümüzdeki dönemde yerli ve yabancı yeni yatırımcıların katılımıyla büyümesi ve ekosistemde önemli bir çarpan etkisi oluşturması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENİYORUZ

Fona 15 milyon ABD doları kaynak tahsis eden Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın (TKYB) Genel Müdürü İbrahim Öztop yeni kurulan Üst Fon’a dair: “Kamunun kalkınma bankası olarak Türkiye’nin gelişimi için önemli bir misyon üstleniyoruz ve bu misyon kapsamında sermaye yatırımlarına çok önem veriyoruz. 2007 yılında Türkiye’nin ilk fonların fonu olarak kurularak ülkemizde girişim sermayesi sektörünün gelişiminde ve Türk firmalarının öz kaynak finansmanına erişimini kolaylaştırmada önemli bir rol üstlenen İstanbul Girişim Sermayesi İnisiyatifi (IVCI)’nin ilk yatırımcılarından biri olan TKYB, geçen sürede fon yönetim sürecine dair önemli ölçüde bilgi birikimine erişti. Bu köklü deneyimin üzerine 2019 yılında inşa edilen Türkiye Kalkınma Fonu aracılığıyla, ülkemiz için önemli bir yapı taşı olacağına inandığımız Üst Fon ile Türkiye girişimcilik ekosisteminin daha da güçlenmesine ciddi katkılar sağlayacağız.”

Üst Fon’un yönetimini üstlenen Türkiye Kalkınma Fonu’nun Genel Müdürü Dr. Elif Altuğ, CFA “Üst Fonumuz üstlendiği önemli misyon ile ülkemizin teknolojik gelişimi ve katma değerli büyüme stratejisine uygun şekilde yatırım yapacak girişim sermayesi ve özel sermaye fonlarına taahhütte bulunarak, ülke kalkınmasının desteklenmesi ve Türkiye genelinde girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Ayrıca, fonumuz oluşturulacak kaldıraç etkisiyle, ciddi miktarda kaynağın Türkiye girişimcilik ekosistemine aktarılmasına aracılık edecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesine katkıda bulunacak. Uluslararası yatırım normlarına uygun şekilde kurulan, yerli ve yabancı yeni yatırımcıların katılımıyla büyümesi hedeflenen Üst Fon; uzun vadeli yatırım perspektifine sahip kurumsal yatırımcıların, farklı aşama ve sektörlere odaklanan girişim sermayesi ve özel sermaye fonlarından oluşan çeşitlendirilmiş bir portföy aracılığıyla risklerini optimize etmelerine olanak sağlayacak.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x