Avrupalı şirketlerde işten çıkarma dalgası

Son on yılların en yüksek enflasyonuyla başa çıkmaya çalışan Avrupalı şirketler işe alımları durdururken diğer bir yandan da işten çıkarmalara başladı.

Enflasyonun etkisiyle Avrupa’da işten çıkarma dalgası büyümeye devam etti. İşten çıakrma dalgası otomotiv, bankacılık, tekoloji gibi pek çok sektöre sıçradı.

İşte aralık ayından bu yana işten çıkarma planı açıklayan şirketler…

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

BOSCH

Otomotiv tedarikçisi 18 Ocak’ta yazılım geliştirme bölümünde 2026 sonuna kadar 1200 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. 23 Şubat’ta da ev aletleri bölümünde 3 bin 500 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Bosch ayrıca otomobil sektöründeki değişen talep ve teknolojilere uyum sağlamak için 2025 sonuna kadar Almanya’daki iki tesisinde 1500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını da bildirildi.

CONTINENTAL

Alman menşeli lastik ve otomobil parçaları üreticisi Continental, 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada, otomotiv bölümündeki araştırma ve geliştirme personelini 2025 yılı sonuna kadar 1750 kişi azaltacağını söyledi.

Kasım ayında da bu birimde binlerce kişinin işten çıkarılacağı belirtilmişti.

FORVIA

Fransız otomobil parçaları üreticisi 19 Şubat’ta yaptığı açıklamada, 2028 yılına kadar Avrupa’da doğal yıpranma ve işe alımların azaltılması yoluyla 10 bine kadar işten çıkarma yapacağını söyledi.

POLESTAR

Elektrikli araç üreticisi Polestar 26 Ocak’ta küresel çapta yaklaşık 450 kişiyi ya da işgücünün yaklaşık yüzde 15’ini işten çıkaracağını açıkladı.

STELLANTIS

Hollanda merkezli otomotiv devi Stellantis, 27 Mart’ta İtalya’da toplam 3 binden fazla kişiyi işten çıkarabileceği anlamına gelen bir anlaşma imzaladı. Şirket aynı zamanda ABD ve Fransa’daki işlerini de azalttı.

VOLVO

İsveçli kamyon üreticisi Volvo, Göteborg Tuve’de bulunan Volvo kamyonları fabrikasından 250 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ

BANCO

İspanya’nın en büyük bankası olarak bilinen Banco Santander, 12 Aralık’ta 1.600 çalışanını işten çıkaracağını açıklarken, 800 genci işe alma sözü verdi.

BARCLAYS

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların 20 Mart’ta Reuters’a verdiği bilgiye göre İngiliz bankacılık devi Barclays, yüzlerce yatırım bankası çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

BNP PARIBAS

Polonya bankası Aralık ayında sendikalarla 2024-2026 yıllarında 800 kadar çalışanın işten çıkarılması konusunda anlaştı.

DEUTSCHE BANK

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, 1 Şubat’ta işgücünün yüzde 4’ünden biraz azını oluşturan 3 bin 500 arka ofis çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

LLOYDS

İngiltere’nin en büyük yerel bankası 25 Ocak’ta yaptığı açıklamada şubelerinde yaklaşık 1600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

SOCIETE GENERALE

Fransız bankası 5 Şubat’ta Paris’teki genel merkezinde gönüllü işten ayrılmalar yoluyla yaklaşık 900 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

PERAKENDE VE TÜKETİM MALLARI

BARRY CALLEBAUT

İsviçreli çikolata üreticisi 26 Şubat’ta basına yaptığı açıklamada yaklaşık 2.500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını söyledi.

H&M

İsveçli moda perakendecisi, 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İspanya’daki mağazalarının beşte birinden fazlasını kapatmayı ve 588 işçiyi işten çıkarmayı planladığını söyledi.

SAINSBURY

İngiltere’nin en büyük ikinci zincir marketi 29 Şubat’ta yaklaşık 1500 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

UNILEVER

Merkezi İngiltere’de bulunan Unilever, 19 Mart’ta dünya genelinde ağırlıkla ofis bazlı olmak üzere 7 bin 500 kişinin işine son vereceğini duyurdu.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ

ERICSSON

İsveçli telekom firması 25 Mart’ta İsveç’te yaklaşık 1200 kişilik bir personel azaltımı planladığını açıkladı.

SAP

Alman yazılım şirketi 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada yapay zekaya geçiş için 8 bin kişiyi yeniden yapılandıracağını belirtti.

TELEFONICA

Telekom operatörü 3 Ocak’ta İspanya’da 2026 yılına kadar 3 bin 421 çalışanı işten çıkarmak için sendikalarla bir anlaşmaya vardı.

VODAFONE

Vodafone Almanya 26 Mart’ta yaptığı açıklamada dönüşüm programının yaklaşık 2 bin kişiyi etkileyeceğini belirtti.

DİĞER SEKTÖRLER

BAYER

Alman ilaç üreticisi 17 Ocak’ta işçi temsilcileriyle 2025 sonuna kadar yönetici istihdamında önemli bir azalma konusunda anlaştığını söyledi.

DELIVERY HERO (YEMEKSEPETİ)

Paket yemek şirketi 18 Aralık’ta Türkiye ve Tayvan’daki teknoloji merkezlerini kapatacağını ve sayı belirtmeden Berlin merkezindeki personel sayısının düzenleneceğini söyledi.

SHELL

Bloomberg News’in 21 Aralık’ta bildirdiğine göre, petrol devi düşük karbon bölümünde daha önce açıklanan yüzde 15’lik azaltmanın ötesinde işten çıkarmalara başladı.

UNIVERSAL MUSIC

Plak şirketi 12 Ocak’ta yaptığı açıklamada sayı belirtmeksizin 2024 yılında bazı çalışanlarını işten çıkaracağını söyledi.

SKY

ABD merkezli Comcast’in sahibi olduğu İngiliz medya grubu, konuyla ilgili kaynakların 30 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre 2024 yılında 1000 kişiyi işten çıkaracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x